Dominik Mynarski's profile

Stapler.pl - portal pracy i kariery

6 objawów pracoholizmu, które prawdopodobnie masz

Pracoholizm, można definiować jako stosunkowo wysokie uzależnienie od pracy. Jest to jednak duże uproszczenie, bowiem wiadomo, iż owa przypadłość może mieć (i najczęściej ma) w praktyce opłakane skutki. Skąd masz zatem wiedzieć, że "dopadł Cię" ten stan? Niniejszy artykuł przedstawi główne objawy pracoholizmu oraz pozwoli uchronić Cię w przyszłości przed jego konsekwencjami.

1. Masz ciągle włączony telefon służbowy
Skąd ja to znam?? Kieruję autem – telefon... Jem obiad z rodziną – telefon... Jestem na zagranicznych wakacjach – telefon... To nieuchronne i nie możesz tego uniknąć. Musisz jednak znaleźć "złoty środek". Kiedy pracujesz – rób to na sto procent i daj z siebie wszystko, jednak kiedy jesteś po pracy – zapomnij o problemach firmowych. Będąc w domu, w gronie najbliższych- wyłącz telefon służbowy.. Zapewniam - szef, współpracownicy czy też klienci zrozumieją.. Oni też mają swoje życie prywatne.

2. Sprawdzasz co chwila służbowego maila
Rzecz się ma niemal identycznie, jak z telefonem służbowym. Gdy nie jesteś w pracy – zapomnij o niej. Skorzystasz na tym Ty oraz cała Twoja rodzina.

3. Ciągły brak poczucia satysfakcji: „chcę więcej”
Prawdopodobnie tylko sobie "wmawiasz", że to co robisz, nie jest wystarczająco dobre. Jeżeli Twój szef nie ma do Ciebie żadnych zastrzeżeń, a współpracownicy i znajomi cenią pracę u Twojego boku, oznacza to, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dążenie do ideału może być bardzo trudne, a osiągnięcie pełnej satysfakcji w wielu przypadkach praktycznie niemożliwe. Ciesz się tym, co masz! Zapewniam – to naprawdę wiele.

4. Nadmierny perfekcjonizm „zrobię to sama, lepiej. Nie oddeleguję spraw”
Przykro mi to stwierdzić, ale nawet jeżeli jesteś świetnym specjalistą w danej dziedzinie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są osoby które potrafią zrobić daną rzecz lepiej. Nikt nie jest idealny, a Ty nie jesteś pępkiem świata. Pozwól sobie pomóc, zwłaszcza wtedy, gdy masz za dużo na głowie. Dążenie do perfekcjonizmu jest rzeczą naturalną i nie jest złe, dopóki masz nad tym kontrolę. Pamiętaj o tym, gdy po raz kolejny weźmiesz na siebie zbyt dużo..

5. Poczucie, że nie możesz iść na urlop, bo firma bez ciebie się rozpadnie i nie będzie do czego
wracać

Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku i "chwili dla siebie". Nikt nie jest zaprogramowany by pracować non stop. Dlatego weź kilka dni wolnego, pojedź na wakacje, zrelaksuj się. Nie myśl o sprawach służbowych. I przede wszystkim o nic się nie bój. Zapewniam- Twoja firma się nie
rozpadnie i będzie funkcjonowała tak samo dobrze, jak dotychczas. Natomiast Ty, po powrocie z urlopu wrócisz wypoczęty i pełen energii, a "świeża głowa" pomoże Ci realizować nowe projekty szybciej i efektywniej!

6. Odsuwanie siebie i swoich potrzeb na drugi plan 
Choć zabrzmi to lekko kontrowersyjnie, uważam, że to skrajna głupota! Nie możesz zaniedbywać
siebie i swoich potrzeb z powodu pracy! Obowiązki zawodowe mogą poczekać. Pamiętaj, zdrowie i
kondycja psychofizyczna są najwazniejsze!
Podsumowując ten tekst, można wysunąć pewne wnioski. Praca jest ważna, ale nie jest
najważniejsza. Życie jest bardzo krótkie, więc łap każdą wolną chwilę i ciesz się nim...

Dominik Mynarski
Stapler.pl - portal pracy i kariery
Published:

Stapler.pl - portal pracy i kariery

Published:

Creative Fields